Planując pokój dziecięcy zawsze pamiętamy o tym, aby uczynić go funkcjonalnym i… estetycznym. Niemiej jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę gra odpowiednie ukierunkowanie światła naturalnego, które jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka – ale może być i naszym wrogiem, gdy jest ono całkiem małe. Z tego powodu warto, przy planowaniu idealnego wnętrza pokoju dziecięcego, zwrócić baczną uwagę na to, w jaki sposób pokierujemy źródłami światła naturalnego i sztucznego. Szczególnie istotne w tym kontekście wydają się być rolety, które dobierzemy – one będą bowiem decydować o tym, na ile światło może utrudniać dziecku sen albo zabawę.

Usytuowanie pokoju

Najistotniejszą kwestią jest usytuowanie pokoju dziecięcego. Zdecydowanie warto zrezygnować z wyboru pomieszczenia, które jest z natury bardzo ciemne, na przykład leży od strony zachodniej bądź północnej. Będzie ono nieprzyjemne dla dziecka, które musi korzystać ze źródeł światła sztucznego; co więcej, nie będzie też w naturalny sposób nagrzewać pokoju, co będzie uciążliwe zwłaszcza zimą. Światło naturalne jest istotne dla rozwoju dziecka, choćby jego wzroku, nie warto więc z niego zupełnie rezygnować. Jednocześnie warto chronić malucha przed zbyt silnym światłem czy zadbać o przytłumienie go na czas drzemek i snu nocnego w pokojach zlokalizowanych od wschodu czy południa. Przydadzą się tutaj nie tylko firanki, ale przede wszystkim rolety dzień noc i inne, wygodne rozwiązania.

rolety dzień nocPokój bardzo słoneczny

W przypadku, gdy pokój jest przez większość dnia nasłoneczniony, a pierwsze promienie wpadają tam już ze wschodem słońca, zadbanie o ograniczenie dostępu światła w konkretnych godzinach jest kluczowe. Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia nie wydzielają melatoniny i trudno jest im ustalić biologicznie odpowiednie godziny na sen. Zaciemnienie pokoju może w tym znacznie pomóc. Z tego powodu warto zainwestować w rolety dzień noc, które będziemy zasłaniać i odsłaniać całkowicie bądź częściowo, zależnie od naszych potrzeb w danej chwili. Dobrze sprawdzą się latem rolety wyposażone dodatkowo w warstwę odbijającą promienie słoneczne.

O czym pamiętać przy wyborze rolet?

Wspomniane rolety dzień noc wydają się być najrozsądniejszym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na sterowaniu ilością światła wpadającą do wnętrza pokoju. Warto, aby rolety wykonane były z materiału prostego w czyszczeniu. Nie powinny również utrudniać otwierania okien, co mogłoby przeszkodzić w regularnym wietrzeniu. Sznurek z rolety powinien znajdować się poza zasięgiem dziecka.