Bransoletki, cylindryczne ozdoby noszone wokół nadgarstka lub ramienia, są jednymi z najpopularniejszych ozdób już od czasów prehistorycznych. Niesamowicie zróżnicowane, wykonane z najróżniejszych materiałów oraz na najróżniejsze sposoby, bransoletki są uniwersalną formą biżuterii. Historycznie i kulturowo były noszone zarówno pojedynczo jak i w całych zestawach, jednakowo przez mężczyzn, kobiety jak i dzieci. Bransoletki bywają używane do celów ochronnych i dekoracyjnych, ale również w rytuałach czy do wskazywania statusu społecznego. Ozdoby te wciąż są niesamowicie popularne, a żeby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić najbliższy sklep z biżuterią.

Z jakiego materiału?

Materiały wykorzystywane do produkcji bransoletek są niezliczone. Ludy wszystkich kultur na całym świecie używały rodzimych lub importowanych surowców, rzeczy zarówno wytworzonych przez człowieka jak i naturalnych materiałów. Podczas gdy większość wykonana jest z metali, można natrafić również na bransoletki wykonane z wydzielin insektów (takich jak szelak), ratanu, drewna, piór, skorupy żółwia, rogu, zębów, kłów, piór, skóry, kamienia i wielu innych surowców naturalnych. Materiały sztuczne to szkło, fajans, emalia, ceramika i plastik. Starożytni Egipcjanie używali kości i kamyków, ozdobionych drobno obrobionymi koralami i wisiorami jaspisu, turkusu, alabastru, lapis lazuli, korneliny i skalenia. We wschodnich kulturach ludowa biżuteria była często wykonana z rogu, mosiądzu, koralików i miedzi, podczas gdy droższe i drobniejszej jakości bransoletki zostały zaprojektowane z masy perłowej, złotej i srebrnej. Umiejętni jubilerzy w Chinach byli w stanie wykonać bransoletki wycięte z jednego kawałka jadeitu. W Indiach, patwa (producent biżuterii) często tworzy bransoletki oplataniem, zawiązywaniem, skręcaniem lub owijaniem przędzy z bawełny, jedwabiu, wełny lub metalicznych włókien. Co ciekawe, dziś każdy niemal sklep z biżuterią oferuje tak bogaty przekrój materiałów, z których wykonane mogą być elementy biżuterii. Tak zwane metale szlachetne już dawno nie są jedyną opcją.

sklep z biżuterią

Nieco nowocześniej

Dzisiejsi jubilerzy sięgają również po materiały syntetyczne. W obecnych czasach bransoletki są na przykład wykonywane z miękkiego lub twardego szkła (takiego jak borokrzemian). Podczas gdy te szklane bransoletki mogą być odlane z form lub swobodnie formowane, ten ostatni proces jest wolniejszy i nie aż tak dokładny. Co nie zmienia faktu, że twarde szkło ma swój urok i stałe miejsce w sklepach z biżuterią. Do dzisiejszych bransoletek wkrada się również elektronika – i dlatego mogą one teraz generować ruch, światło lub dźwięki.