Fizjoterapeuci mają w zakresie swoich obowiązków wiele różnych zabiegów stosowanych w związku z określnymi okolicznościami. Hydroterapia, termoterapia, masaże, światłolecznictwo, elektroterapia – to tylko niektóre z metod stosowanych w fizjoterapii. Warto wiedzieć na czym one polegają i w jakich okolicznościach są stosowane. Fizjoterapia skupia się na wykorzystaniu różnego rodzaju bodźców oraz reaktywności organizmu. Poparte wieloletnimi badaniami, a także stosujące najnowocześniejsze technologie zabiegi pomagają w szybszym powracaniu do sprawności, ale również leczą – fizjoterapia nie jest bowiem jedynie wsparciem czy uzupełnieniem leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego, ale często samodzielnym sposobem na walkę z dolegliwościami i chorobami. Jej skuteczność została udowodniona naukowo.

fizjoterapiaMasaże lecznicze

To chyba najpowszechniejsza metoda fizjoterapeutyczna, którą stosuje się w wypadku wielu dolegliwości – przede wszystkim mięśniowych i związanych z bólami kręgosłupa. Metoda ta wymaga wielokrotnego powtarzania, ale jej skuteczność nie pozostawia żadnych wątpliwości. Stosowana jest również pod wodą czy przy użyciu urządzeń wibracyjnych.

Termoterapia

Nagrzewanie lub schładzanie organizmu to kolejna popularna i bardzo skuteczne metoda, którą znamy już od wielu setek lat. Przepływ energii ci eplnej działa stymulująco na nasz organizm, pobudza go do pracy. Może być również stosowana jako sposób na poradzenie sobie z bólem i dolegliwościami mięśniowymi. Bardzo skuteczna i często stosowana w fizjoterapii metoda.

Hydroterapia

Woda bardzo często pomaga fizjoterapeutom podczas pracy, ponieważ ma niezwykle pozytywne działanie na nasz organizm. Nie chodzi jedynie o kąpiele, których skuteczności nie można podważyć, ale również natryski czy okłady, które mają szerokie zastosowanie. Coraz popularniejsza jest również tak zwana łaźnia fińska, która działa odprężająco na ludzki organizm.

Elektroterapia

Choć niektórym może się to wydawać kontrowersyjne, leczenie prądem jest możliwe i skuteczne. Mówimy oczywiście o odpowiednim dostosowaniu parametrów, które w niewielkich dawkach mogą przynosić znakomite rezultaty – w fizjoterapii stosowany jest zarówno prąd stały, jak i impulsywny. Metoda ze względu na swoją skuteczność cieszy się coraz większą popularnością.

Inne metody

Światłolecznictwo, magnetoterapia, aerozoloterapia, klimatoterapia, kinezyterapia – to tylko niektóre z wielu metod fizjoterapeutycznych stosowanych obecnie. Wszystkie mają swoje konkretne zastosowanie i powinny być dobierane według specyficznych potrzeb każdego pacjenta. Ich skuteczność została udowodniona naukowo.