Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

Będąc dumnymi rodzicami, należy już od pierwszych dni życia dziecka zadbać o jego bezpieczeństwo, zwłaszcza przemieszczając się samochodem z miejsca na miejsce. Aby tak się stało obowiązkowym zakupem jest fotelik samochodowy dla dziecka, który zabezpieczy malucha przed wstrząsami, wybojami na drodze oraz wygodnie ułoży go podczas podróży. Jakie zatem foteliki samochodowe dla dziecka znaleźć można do zakupu w sklepie? O czym pamiętać podczas wyboru fotelika oraz jak dopasować fotelik do wieku, wzrostu czy też wagi dziecka?

Rodzaje fotelików dziecięcych do samochodu ze względu na wagę dziecka

W sklepie znajdziecie całe mnóstwo rodzajów dziecięcych fotelików do samochodu. Jednak wszystkie podzielone są na 5 różnych kategorii, które są ściśle powiązane z wagą oraz wzrostem malca. Pierwszą z nich jest grupa 0 czyli foteliki przeznaczone dla małych dzieci, głównie niemowląt, które ważą do 10 kilogramów. Drugą grupą fotelików samochodowych czyli 0+ są siedziska dla dzieci do 13 kilogramów, a 3 dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kilogramów. Dwie ostatnie grupy fotelików przeznaczone są dla cięższych oraz tym samym starszych dzieci, gdzie grupa 4 odpowiada dzieciom o wadze od 15 do 25 kilogramów, a 5 grupa fotelików jest przeznaczona dla malców o wadze od 22 do 36 kilogramów.

Wyniki testów zderzeniowych

Niezależne organizacje konsumenckie zazwyczaj co roku organizują testy, które mają na celu wyłonienie najlepszy model fotelika dziecięcego. Dzięki corocznym testom zderzeniowym, oprócz porad specjalistów możemy utwierdzić się w zakupie określonego modelu fotelika. Fotelik, który przeszedł testy najlepiej, z pewnością pochwali się tym już na samym opakowaniu. Jednak modele, które nie przeszły pozytywnie testów z pewnością nie będą się chwalić swoimi niezadowalającymi wynikami.

foteliki samochodoweZmierz oraz dopasuj fotelik do wnętrza samochodu

Foteliki samochodowe

dla dzieci wraz z wyższą ceną w sklepie są jednoznaczne z ulepszeniami oraz jakością bezpieczeństwa w czasie podróży. Z tego powodu nie należy szczędzić na foteliku samochodowym, zwłaszcza, gdy rodzice planują w przyszłości kolejne dziecko. Jednak przez zakupem odpowiedniego modelu warto wypróbować go u siebie w samochodzie. Wraz ze sprzedawcą powinniście przymierzyć wybrany fotelik i sprawdzić, czy będzie mógł być on odpowiednio przymocowany do samochodu. Gdy już wyposażyliśmy się w zakup fotelika, warto zadbać o odpowiedni montaż we wnętrzu pojazdu. Bardzo ważną sprawą jest również odpowiednie miejsce ułożenia fotelika. Najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy, ponieważ zmniejsza to zagrożenie uderzeniem o drzwi pojazdu.