Fotelik dziecięcy w samochodzie to niezwykle istotny element jego wyposażenia. Dbając o bezpieczeństwo, komfort i zdrowie naszych dzieci każdy rodzic powinien szczegółowo zapoznać się z ofertą rynkową i wybrać idealne krzesełko samochodowe. Najlepiej, by był to produkt wysokiej jakości i posiadający odpowiednie atesty. Szczególnie pożądane są foteliki optymalnie dostosowane do dziecka dzięki szerokim możliwościom regulacyjnym. Nie bez znaczenia jest także wygląd zewnętrzny oraz rodzaj i kolor tapicerki. Bogata oferta rynkowa sprawia, że nawet bardzo wymagający klienci odnajdą produkt, który w pełni spełni ich oczekiwania.

Istotny podział wiekowy, wzrostowy i wagowy

fotelik samochodowy

Dziecko siada w swoim pierwszym foteliku samochodowym przeważnie kilka dni po porodzie wracając do domu ze szpitala. Taki niemowlęcy fotelik samochodowy jest używany przeważnie przez pierwsze dwanaście miesięcy i do czasu, gdy dziecko osiągnie wagę około 13 kg. Istotny jest także wzrost dziecka. Biorąc pod uwagę te trzy parametry, a więc wiek, wagę i wzrost wyposażamy nasz samochód w odpowiedni dla dziecka fotelik. Dzieci starsze o wzroście do około 100 cm i o wadze do 18 kg powinny już opuścić niemowlęcy fotelik i przesiąść się do większego krzesełka samochodowego. Największy fotelik samochodowy starszaka jest dostosowany dla wszystkich dzieci, które ważą powyżej 15 kg i osiągnęły już wzrost 100 cm. Przeważnie ma to miejsce, gdy dziecko skończy 3,5 lata. Wszystko tak naprawdę zależy jednak od tego, jak duże jest nasze dziecko. Bywa, że największe foteliki wykorzystywane są także przez młodsze dzieci.

Na co jeszcze zwrócić uwagę dbając o maksymalny komfort i bezpieczeństwo małego podróżnego

Przede wszystkim fotelik samochodowy powinien posiadać wysokiej jakości pasy bezpieczeństwa z możliwościami regulacyjnymi. Dzięki temu będzie można je idealnie dopasować do rozmiarów rosnącego dziecka. Ponadto, pasy bezpieczeństwa powinny być wyposażone z komfortowe dla dziecka nakładki, które spowodują, że pasy nie będą uwierać. Bardzo ważna jest także funkcja regulowania pochylenia siedziska sprawiająca, że fotelik będzie można ustawić w różnych komfortowych dla małego podróżnika pozycjach. Każdy fotelik samochodowy powinien dodatkowo posiadać odpowiednie blokady i naciąg pasa samochodowego, co zapewni bezpieczną stabilizację fotelika. Jeśli chodzi o foteliki dla najmłodszych, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one specjalną wkładkę dla niemowlaka, która zapewnia utrzymanie dziecka w bezpiecznej pozycji podczas jazdy. Niezmierne istotne jest również to, by tapicerka fotelików była wykonana z komfortowego dla dziecka materiału. Jest to szczególnie ważne i doceniane podczas dalekich podróży. Ponadto, tapicerka powinna być również łatwa do utrzymania czystości, najlepiej ściągana i gotowa na pranie w pralce. Po każdym zakupie fotelika należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego montażu, gdyż od tego ostatecznie będzie zależało pełne bezpieczeństwo naszej pociechy.