Soczewki to bardzo wygodna alternatywa dla okularów, wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie w przypadku wady wzroku. Pierwsze soczewki kontaktowe powinien wybrać lekarz ortopeda lub okulista. Pod uwagę powinien wziąć wadę wzroku, parametry oka oraz tryb życia. Dobór może nie być taki łatwy i czasem trzeba będzie wypróbować kilka rodzajów soczewek. Można podzielić je  na trzy typy: 1. Sferyczne - dla krótko lub daleko widza. 2. Toryczne - dla astygmatyków. 3. Multifokalne - dla osób z presbiopią. Dzielą się one też na : jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Najwygodniejsze są te jednodniowe, ponieważ nie wymagają pielęgnacji, po całym dniu noszenia można je po prostu wyrzucić do kosza. Dwutygodniowe oraz miesięczne wymagają jednak pielęgnacji, o której powinien powiadomić lekarz.

Materiał

soczewki kontaktowe

Kiedyś soczewki kontaktowe były wykonane z hydrożelu. Teraz jednak częściej stosuje się połączenie sylikonu z hydrożelem. Soczewki silikonowo-żelowe nie są sobie równe. Mimo to iż jest to najnowszy typ soczewek powstały już jego trzy generacje. Pierwsza generacja jest słabo uwodniona co powoduje, że jest niewygodna dla oka. Druga generacja są to soczewki o prawidłowym module sztywności. Mają niewiele wyższe uwodnienie niż poprzedniczki i dobrze przenoszą tlen. Trzecia i najlepsza generacja charakteryzuje się wysokim nawodnieniem, wysoką transmisją tlenu i niskim modułem sztywności.

Higiena jest ważna

Soczewki kontaktowe

 wymagają bardzo dobrej higieny. Przeznaczony jest do tego płyn odpowiedni do określonych soczewek. Soczewki dezynfekuje się wkładając je do pojemniczka z płynem. Zakładamy je przy pomocy czystych dłoni i codziennie czyścimy pojemniczek.

Rodzaje płynów

Wszystkie płyny mają taką samą bazę, czyli woda, bufor, sól i składniki czyszczące. Różnią się jednak dodatkami w postaci składników zwiększających komfort ich użytkowania. Mają też różny skład chemiczny konserwantów i składników dezynfekujących. Niektóre płyny są całkowicie pozbawione tych pierwszych dzięki czemu są bezpieczniejsze dla oka. Płyn dobiera się pod kątem tolerancji przez oko, oraz pod kątem dopasowania soczewek. Dla ułatwienia każdy płyn zawiera informację o tym do jakiego typu soczewek należy go stosować.

Zakładanie

Należy pamiętać o czystych dłoniach. To bardzo ważne, ponieważ zakładając soczewkę kontaktową brudnymi dłońmi może my narazić się na różne choroby oczu, a nawet je uszkodzić. Pamiętajmy też o tym by zwrócić uwagę na to czy soczewka jest odwrócona na właściwą stronę oraz starajmy się zakładać tę samą soczewkę do tego same go oka. Soczewkę, która wypadła nam z oka nie wolno nam zakładać ponownie przed uprzednim zdezynfekowaniem, a naganą jest przemywanie jej własną śliną.