Pokój dziecięcy na początku tworzymy tak, aby był po prostu wygodny i praktyczny dla młodych rodziców, a z czasem – przede wszystkim bezpieczny dla rosnącego dziecka. Z tego powodu w bardzo wielu przypadkach zależy nam na tym, aby zainwestować w profesjonalne meble czy sprzęt, a mniej uwagi przykładamy do wyglądu wnętrza, np. tego, w jaki sposób ozdobimy ściany. Gdy dziecko jednak rośnie – pojawia się problem, bo chce ono, aby wnętrze wyglądało zupełnie wyjątkowo.

Wraz z upływem czasu dziecko zaczyna całkiem świadomie postrzegać swoją przestrzeń, a w związku z tym ma co do niej również określone wymagania. Pragnie, aby wnętrze jego pokoju było ciekawie zaprojektowane, dawało poczucie bezpieczeństwa nawet w nocy, a przede wszystkim bawiło i było powodem do dumy podczas odwiedzin przyjaciół. Z tego powodu, gdy dziecko osiąga kilka lat, pozostaje nam tylko negocjować z nim zmiany i stworzyć mu bezpieczny azyl w pokoju.

tapety dla dzieci

Bezpieczne wnętrze dla dziecka

Wnętrze dziecięcego pokoju powinno być przede wszystkim bezpieczne. Należy wybrać tapety dla dzieci, które nie są toksyczne i mogą być nakładane prostymi sposobami, bez użycia klejów mających trujące substancje. W przypadku farby należy wybierać taką, która jest przeznaczona do kontaktu z dziećmi, znów bez metali ciężkich czy innych, szkodliwych dodatków. Kolejną sprawą jest zadbanie o właściwą podłogę – nie powinna być śliska, czyli lepiej, aby znajdowała się na niej wykładzina albo dywan, rzecz jasna – regularnie czyszczone. Co więcej, meble powinny mieć tzw. bezpieczne zamknięcia, które powodują, że dziecko nie przytrzaśnie sobie palca, a w przypadku młodszych pociech sprawdzą się również blokady do np. szuflad. Meble powinny być dobrze wyważone i bezpieczne, aby nie przewróciły się, gdy dziecko nagle się o nie oprze.

Kolory i postacie

Rzecz jasna bezpieczeństwo to nie wszystko. Warto wybrać takie produkty, które dziecku po prostu się podobają. Przede wszystkim tapety dla dzieci mogą przedstawiać ulubionych bohaterów albo utrzymywać się w kolorystyce, które odpowiada dziecku. Świetnie sprawdzą się tapety z elementami fluorescencyjnymi, zwłaszcza jeśli dziecko obawia się spania w ciemnościach. Do tego warto dodać meble w przyjaznych kolorach, dopasowanych do całego wnętrza. Świetnymi dodatkami mogą być rozmaite poduszki z bohaterami bajek, ciekawe abażury na zabezpieczone lampy czy po prostu maskotki, które będą z dzieckiem przez cały czas. Ważne jest, aby wnętrze odpowiadało samemu dziecku, dzięki czemu będzie ono chętniej w nim przebywać.