Nagła, nieoczekiwana śmierć łóżeczkowa, wciąż budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Mimo że postępy w medycynie, przynoszą odpowiedzi na coraz więcej pytań są problemy i dolegliwości, które pomimo upływu czasu nadal nie przynoszą żadnych spektakularnych informacji. Jedną z nich jest bez wątpienia SIDS – czyli zespół nagłego zgonu niemowląt.

Jak często występuje?

NiemowlakCzęstotliwość występowania śmierci łóżeczkowej wynosi średnio 2,0 na 1 000 żywo urodzonych noworodków. Odsetek ten ulega podwyższeniu do 5,7 – 20 na 1 000 maluchów, kiedy te znajdują się w grupie ryzyka. Jak wynika z badań, szczyt występowania SIDS przypada na 2-4 miesiąc życia i o wiele częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Zwiększone prawdopodobieństwo dotyczy także bliźniąt, zarówno jedno-, jak i dwujajowych. Na nagły zgon najbardziej narażone są wcześniaki oraz noworodki z niską wagą urodzeniową, głównie w czasie snu (zwykle nad ranem) oraz w zimnym klimacie i chłodnych miesiącach roku.

Jak zapobiec SIDS?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek, którego nie można wykluczyć całkowicie, ale można zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Specjalną opiekę należy wdrożyć jeszcze przed narodzeniem dziecka. Duży udział w tym zakresie odgrywa opieka prenatalna. Donoszony, zdrowy noworodek jest mniej narażony na jakiekolwiek powikłania poporodowe. Nie bez znaczenia pozostają używki (narkotyki, alkohol i papierosy), przyjmowane leki oraz wiek ciężarnej.

Po urodzeniu dziecka nie należy układać dziecka na brzuchu, ani ubierać zbyt ciepło do spania. W łóżeczku musi znajdować się twardy materacyk, a przedmioty typu kocyk, poduszki i zabawki, nie powinny zajmować miejsca wewnątrz. Jak wynika z badań, mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia śmierci łóżeczkowej zachodzi wśród dzieci śpiących ze smoczkiem. Jeśli zatem malec chętnie sięga po niego przed snem, nie warto mu go ograniczać. Wielu rodziców, chcąc w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia SIDS, decyduje się na zakup monitora oddechu. To urządzenie alarmuje opiekunów o wystąpieniu bezdechu, dzięki czemu pozwala na szybką i gwałtowną reakcję.