Na rynku sprzętu dedykowanego najmłodszym dzieciom znajdziemy trzy różne typy rowerków dziecięcych. Są to rowerki trójkołowe, biegowe i klasyczne rowerki dziecięce z doczepianymi kółkami bocznymi. Kiedy wybrać określony typ rowerka? W jakim wieku dziecko może wsiąść na określony model rowerka? Na co zwrócić uwagę, kupując określony rodzaj tego typu sprzętu?

Rowerek biegowy

Rowerek trójkołowyMożna powiedzieć o nim, jako o maksymalnie uproszczonej wersji rowerka dziecięcego dedykowanej dzieciom w wieku około 2 lat. Rowerek tego typu pozbawiony jest własnego napędu. Dziecko porusza się na rowerku, odpychając się od ziemi nogami. Rowerek biegowy ma prostszą konstrukcję niż rowerek trójkołowy, jest od niego lżejszy i mniejszy, ale przez to również mniej funkcjonalny. Jazda na takim rowerku wymaga stałego wysiłku ze strony dziecka, w związku z czym nie sprawdzi się on na dłuższych dystansach. Poza tym z tego typu rowerka nie mogą korzystać najmłodsze dzieci, które nie utrzymają na nim równowagi. Rowerek trójkołowy jest znacznie bardziej stabilny i może być napędzany siłą mięśni rodzica, w związku z czym mogą korzystać z niego również te dzieci, które nie opanowały jeszcze do końca sztuki chodzenia.

Rowerek dziecięcy z doczepianymi kółkami bocznymi

Tego typu konstrukcje dedykowane są nieco starszym, kilkuletnim dzieciom, którym kręcenie pedałami i siedzenie w pozycji wyprostowanej nie sprawia większego problemu. Ten typ rowerka rzadko kiedy wybierany jest jako pierwszy, zwłaszcza z uwagi na dostępność alternatywnych konstrukcji lepiej dopasowanych do potrzeb najmłodszych dzieci, takich jak wspomniane rowerki trójkołowe czy biegowe. W odróżnieniu od tych pierwszych jest to już jednak klasyczna konstrukcja, którą można nazwać rowerem.

Rowerek trójkołowy

Jest to modyfikowana wersja jeździka wyglądem przypominająca wózek typu spacerówka, wyposażona w napęd zainstalowany na przednim kole. Rowerki trójkołowe to alternatywa dla rowerków biegowych i jeździków dziecięcych. Z uwagi na charakterystyczną budowę, mogą być pchane przez rodzica lub napędzane siłą nóg dziecka. Wygodne siodełko z oparciem gwarantuje dziecku wysoki komfort siedzenia, pozwalając na pokonywanie dużych odległości. Gdy dziecko się zmęczy, rodzic może pchać rowerek trójkołowy jak zwykłą spacerówkę. Tego typu sprzęt dedykowany jest najmłodszym dzieciom. Gdy dziecko podrośnie, do przedniego kółka mocuje się pedały i dziecko może napędzać rowerek siłą własnych mięśni. To idealny wybór przed zakupem klasycznego rowerka dziecięcego z napędem na tylne koło, z doczepianymi kółkami bocznymi dla uzyskania większej stabilizacji i nauki jazdy na dwóch kołach. Rowerki trójkołowe są dostępne na stronie: https://spokoloko.net/pol_m_Dzieci_Rowerki-trojkolowe-268.html.