Coraz częściej na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych namiętnie polecana jest inhalacja. Wdychanie pary wodnej wraz z lekiem powoduje złagodzenie objaw lub całkowite ich ustąpienie. Inhalacje poleca się głównie w walce z przeziębieniem, katarem, bólem gardła, kaszel, na chore zatoki, czy też na alergie czy astmę. Czy inhalacja faktycznie zasługuje na tak duże uznanie i czy faktycznie działa? O tym już w poniższym artykule.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych leków wraz z parą wodną poprzez wdychane przez nas powietrze. Występują również w formie aerozoli. Osoby astmatyczne oraz alergicy stosują specjalistyczne leki, czyli tak zwane inhalatory kieszonkowe lub nebulizator.

Skutki stosowania inhalacji

Inhalacja nie posiada skutków ubocznych- jest zatem bardzo bezpieczna polecana również dzieciom. Wprowadzanie ciepłej pary wraz z lekiem lub naturalnymi ziołami powoduje, że zatkany nos lub zatoki są efektywniej oczyszczane właśnie dzięki parze. Ciepłe powietrze, które dostaje się do dróg oddechowych rozszerza naczynia krwionośne, otwiera pory przez co lek łatwiej wnika w nabłonek. Rozgrzewa oraz pozwala na łatwiejsze usuwanie zalegającej wydzieliny, przez co inhalacja jest polecana na zatkany nos, zatoki czy na chrypę. Należy jednak pamiętać, że inhalacja powinna odbywać się po dłuższym czasie od zjedzenia posiłku i po jej wykonaniu nie rozmawiać przez pół godziny.

inhalatory dla dzieciInhalator a dzieci

Dla tych najmniejszych warto zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowane inhalatory, które swoimi rozmiarami i nie tylko będą najlepszą opcją dla juniorów. Inhalatory dla dzieci posiadają specjalnie dopasowaną maskę, dzięki czemu inhalacja będzie o wiele bardziej skuteczniejsza niż w przypadku inhalatorów dla dorosłych. Zakup inhalatora dla dzieci z pewnością będzie niósł wiele korzyści, zwłaszcza gdy wiemy, że dziecko często łapie przeziębienia oraz zmaga się z infekcjami dróg oddechowych.

Kiedy wymagany jest inhalator?

Inhalacje parą wodną można wykonać domowymi sposobami jak na przykład za pomocą gorącej ciepłej miski z wodą i ręcznika. Kiedy jednak jest on konieczny u nas w domu? Inhalator na pewno przyda się podczas przewlekłych schorzeń jak asta oskrzelowa czy zaostrzona mukowiscydoza. Dlatego każda mama posiadająca małego alergika powinna niezwłocznie zaopatrzyć się w profesjonalny inhalator. Oprócz tego należy używać specjalistycznych leków jak inhalator kieszonkowy, który gdziekolwiek będziemy, umożliwi nam jego użycie w wyznaczonej chwili.