Styl lampy jest zdecydowanie ważny, ale istotna jest także ilość lamp. Sposób, w jaki rozświetlimy pokój, może całkowicie zmienić postrzeganie tej przestrzeni, a posiadanie wielu źródeł światła pozwala kontrolować nastrój i sposób korzystania z pokoju. Dobrze jest świadomie tym wszystkim zarządzać, do czego przydają się abażury czy dimmery - czyli proste sposoby na modulowanie natężenia światła. Zarządzanie oświetleniem, a tym samym atmosferą pomieszczenia, jest również łatwiejsze wtedy, kiedy mamy więcej opcji i źródeł światła. Słowem - wtedy, kiedy lamp jest dużo.

1. Oświetlenie podłogowe i stołowe

W zależności od wielkości przestrzeni, prawie zawsze przydaje się oświetlenie podłogowe i stołowe. Lampy stołowe pomagają położyć akcent świetlny na tę część pokoju, natomiast lampy podłogowe mogą służyć do oświetlenia konkretnego punktu pomieszczenia albo ogólnie je rozświetlać. Dodatkowym atutem tych lamp jest to, że łatwo się je przenosi z miejsca na miejsce, więc kiedy zaistnieje taka potrzeba, można je bez problemu przestawić i skierować aurę światła gdzieś indziej. Strategicznie rozmieszczone lampy zaakcentują pomieszczenie, dodając mu nieco splendoru.

lampy stołowe

2. Oświetlenie górne

Oświetlenie górne dodaje fantastyczny akcent, jeśli jest dobrze zrobione. Zainstalowanie lampy lub żyrandolu na suficie również musi być poprzedzone krótkim przemyśleniem sprawy. Trzeba wziąć pod uwagę jego rozmiar i cel, któremu będzie przyświecał. Z rozmiarem chodzi o to, by nie przesadzić. Zbyt duży żyrandol zaburzy równowagę pokoju i będzie przyciągał zbyt dużo uwagi - nie wspominając już o tym, że będzie po prostu przeszkadzał, zajmując przestrzeń na głowę. Poza tym, światło sufitowe zazwyczaj musi być uzupełniane światłem dodatkowym - tutaj doskonale sprawdzają się lampy stołowe oraz podłogowe.

3. Dopasowanie lamp pod kątem stylu

Podstawy do lamp mogą być wykonane z mosiądzu, drewna, marmuru i mieć różne kolory, a ich odcienie mogą być dowolne, więc istnieje wiele możliwości dopasowania lampy stołowej czy podłogowej do stylu salonu i jego wystroju. Dodatkową opcję dopasowywania stylów dają abażury i klosze, których różnorodność jest jeszcze większa niż w przypadku stojaków. Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów i mieć wiele różnych kształtów, ale równie ważne jest to, czy są przezroczyste czy też nie. Jedno jest pewne - dopasowanie lamp do ogólnego stylu jest możliwe, należy tylko dobrze się zastanowić i poszukać po sklepach. Większość z nich posiada ogromny wybór lamp oraz pracowników, którzy chętnie pomogą w wyborze.