Ogromy wybór zabawek dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy niejednego rodzica. Ogromna ilość różnych kolorów i kształtów nie ułatwia wyboru, warto jednak pamiętać, że zawsze najważniejsze powinno być bezpieczeństwo dziecka.

Szczególnie starannie trzeba wybierać zabawki dla niemowląt. Oczywiście tego typu produkty posiadają różne atesty, na przykład CE, które są cenną wskazówką dotyczącą jakości wykonania, warto jednak samodzielnie obejrzeć każdą zabawkę. Produkty dla dzieci powinny być wykonane z materiałów, które można łatwo czyścić lub prać. W przypadku certyfikatu CE warto również zwrócić uwagę na sam sposób druku tego znaku, ponieważ niekiedy większa przerwa pomiędzy C a E dotyczy zabawek pochodzących z Chin - China Export, nie natomiast Conformité Européenne.

Ma to bardzo duże znaczenie dla zachowania właściwego poziomu higieny. Ważna jest także waga zabawek dla niemowląt, które powinny być w miarę możliwości jak najlżejsze. Dziecko nie potrafi do końca kontrolować swoich ruchów, dlatego może się na przykład bardzo łatwo uderzyć ciężką grzechotką. Kolejnym poważnym zagrożeniem jest możliwość połknięcia jakiegoś elementu, dlatego wszystkie fragmenty zabawki powinny być solidnie połączone.

Warto pamiętać, że w przypadku złej jakości zabawki można zgłosić się do Inspekcji Handlowej. Inspektorzy sprawdzą jakość produktu i w przypadku wykrycia nieprawidłowości ukarzą nieuczciwego producenta.