Wszystkie akcesoria związane z dzieckiem zazwyczaj wymagają odpowiedniego czyszczenia, zarówno pod względem zastosowanego w ich produkcji materiału, jak również i bezpieczeństwa malucha. Inaczej będziemy dbać o kocyki minky w przypadku niemowlęcia, a inaczej w sytuacji, gdy używa ich przedszkolak. Co więcej, materiał materiałowi również jest nierówny… To wszystko sprawia, że rodzice często gubią się w sposobach pielęgnacji rozmaitych dodatków i bielizny. Nie ma w tym nic dziwnego – właściwie, według wskazań producentów, każdy kocyk należy prać w inny sposób. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem dziecka, zwłaszcza w przypadku maluchów o wrażliwej skórze czy po prostu noworodków. Sprawdźmy więc, jak dbać o kocyki minky, produkty z tetry czy bawełny.

Temperatury i proszki

Przede wszystkim przed zdecydowaniem się na kupno danego produktu sprawdźmy, w jakiej temperaturze może być on prany. Dla noworodków dobrze sprawdzają się wszystkie naturalne materiały, które można prać w wysokich temperaturach, zwłaszcza jeśli zabieramy je ze sobą do szpitala czy mają kontakt z ewentualnymi zarazkami np. od starszego rodzeństwa. Dla nieco starszych dzieci dobrze sprawdzi się już kocyk minky, który przeznaczony jest do prania w niższych temperaturach. Niezależnie od tego aspektu, wszystkie produkty dziecięce warto prać w odpowiednich środkach – delikatnych, bezzapachowych, bez konserwantów, na bazie jak najbardziej naturalnych substancji.

Prasowanie – tak czy nie?

Zadaniem prasowania jest przede wszystkim usunięcie ewentualnych bakterii pozostałych po praniu. Warto je wykonywać również dla zachowania lepszego wyglądu materiału, choć np. kocyki minky z zasady, z uwagi na specyfikę tego materiału, nie powinny być prasowane w obawie przed ich zniszczeniem. Alternatywą dla klasycznego prasowania są rozmaite stacje parowe, doskonałe w sytuacjach, gdy mamy sporo ciuszków bądź niewskazane jest przykładanie samej stopy żelazka do danego materiału. W przypadku akcesoriów dla dzieci nieco starszych można być mniej restrykcyjnym w zakresie ewentualnego prasowania.