Młodzież minionych i obecnych czasów doskonale pamięta, jak istotnym elementem życia w społeczności szkolnej jest dopasowanie się do otaczającego środowiska. Moda, która zmienia się cyklicznie co pokolenie (obecnie częściej) ma jednak stałe punkty. Wśród nich wyróżnić można między innymi zimowe botki, które w tej chwili nawiązują swoją formą do lat 80- tych i wcześniejszych, jak również pewnego nurtu, który znany jest szczególnie fanom rocka- trampek. Dla współczesnej młodzieży poza wyglądem istotne jest aby nie inwestować w tanie buty.

Nie każdego rodzica stać na zakup obuwia za kilkaset złotych, jednakże bardzo często jest to ekonomiczne rozwiązanie. Nierzadko, trampki damskie znanego producenta można używać kilka sezonów, zaś z pozoru niedrogi zakup generuje konieczność powtarzania go co roku- lub częściej. W trampkach chodziło wiele pokoleń, przez ten czas wysunęły się na czołówkę topowych producentów różne marki. Obecnie trampki, to nie tylko tenisówki ale również półbuty, czółenka, botki, kozaki i wiele, wiele innych.

Dzięki różnorodności, trampki można nosić o każdej porze roku. Czy to botki czy klasyczna wersja istotne jest zachowanie stylu. Tanie buty posiadające klejenia zamiast szwów nie tylko szybciej ulegają zniszczeniu ale również źle przepuszczają powietrze, powodując tym samym przykry zapach.