Hodowla psów rasowych jest skomplikowanym procesem wiążącym się z odpowiednim zaangażowaniem potencjalnego hodowcy. Piękno naszego pupila może popchnąć nas do takiej decyzji, ale trzeba mieć świadomość, z czym to się wiąże. Jak założyć hodowlę psów? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o hodowli czworonogów? Jakie kroki formalne trzeba spełnić, by móc taką hodowlę stworzyć? Poniżej znajdziesz pakiet cennych porad.

Hodowla psów rasowych dla początkujących

Wyobraźmy sobie sytuację, w której postanawiasz nabyć pupila określonej rasy i założyć hodowlę psów rasowych. Od czegoś trzeba zacząć. Zapewne stawiasz sobie kluczowe pytanie – jak założyć hodowlę psów? W pierwszej kolejności musisz mieć świadomość charakterystyki określonych ras. Pierwszym poważnym krokiem w kierunku upragnionej hodowli powinien być odpowiedni research dotyczący ras czworonogów. Przejrzenie literatury branżowej i uczestnictwo na wystawach psów jest obligatoryjne w tym wypadku. Chodzi tu głównie o nabycie świadomości dotyczącej cech charakteru i potrzeb psa danej rasy. Nie ma sensu kierować się obowiązującymi trendami, ponieważ szybko przemijają i pojawiają się nowe. Ważne, byś zyskał pewność, że dana rasa psów Ci odpowiada, masz odpowiednie warunki do hodowli i środki, które pozwolą ją utrzymać. Poniżej przedstawimy krok po kroku proces zakładania hodowli psów. Jeśli masz pewność co do rasy, którą chcesz hodować i zastanawiasz się jak stworzyć hodowlę psów, to poniżej znajdziesz garść cennych porad. Informacje na ten temat znajdują się również na stronie https://wiecejnizkarma.pl/advices/jak-zalozyc-hodowle-psow/.

Jak założyć hodowlę psów? Przydatny pakiet porad dla przyszłych hodowcówWymogi formalne, które musisz spełnić

Skoro zdecydowałeś się na określoną rasę czworonoga i posiadasz metrykę psa, którą otrzymujesz tuż po zakupie pora na kolejne kroki. Jak założyć hodowlę psów pod kątem formalnym? Taką hodowlę należy zarejestrować w Związku Kynologicznym w Polsce. Poniżej znajdziesz schemat postępowania przy inicjowaniu hodowli psów rasowych.

  • Przygotuj stosowne dokumenty. Pragnąc zarejestrować siebie jako hodowcę, miej w zanadrzu metrykę psa i dowód osobisty. W trakcie przeprowadzania rejestracji poproszony zostaniesz o uiszczenie rocznej składki wynikającej z członkostwa w Związku Kynologicznym.
  • Darmowe szkolenia. Tuż po rejestracji w określonym oddziale możliwe jest odbycie całkowicie darmowego szkolenia z kierownikiem danej sekcji. W trakcie takiego szkolenia dowiesz się o regułach panujących w Związku Kynologicznym i warunkach, jakie trzeba spełnić, by czworonóg mógł zostać reproduktorem.
  • Nadanie przydomka hodowlanego. Nim czworonogi wydadzą pierwszy miot, warto jest nadać oryginalny, dotąd niezarejestrowany przydomek naszego pupila. Rejestracja przydomku jest płatna i zależna od tego, czy przeprowadzona jest w Związku Kynologicznym w Polsce, czy w Międzynarodowym Związku Kynologiczny (FCI). W tym pierwszym wypadku koszt nadania przydomku oscyluje wokół 60zł, w tym drugim 120zł.

Po nadaniu przydomka możliwe jest już wydaniu miotu. Po spełnieniu powyższych wymogów formalnych stajesz się pełnoprawnym hodowcą, choć przed Tobą stoi mnóstwo pracy i zaangażowania. Od zapoczątkowania hodowli psów zaczyna się Twoja prawdziwa droga jako hodowcy, w trakcie której zdobędziesz cenne doświadczenie.