Ząbkowanie bywa bardzo męczące nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców. Napuchnięte dziąsła swędzą, przez co dziecko starając się sobie ulżyć, chętnie gryzie każdy przedmiot, który wpadnie mu w dłonie. Istnieją dwie podstawowe metody radzenia sobie z dokuczliwymi skutkami ząbkowania. Pierwsza z nich to specjalne żele i maści, które mają uśmierzyć ból i zredukować obrzęk dziąseł. Druga z nich to sięgnięcie po gryzak. Na szczęście obie metody można ze sobą łączyć dla osiągnięcia optymalnego efektu. W tym miejscu skupimy się na drugiej metodzie, czyli na wyborze gryzaka.

Jak rodzaje gryzaków są dostępne na rynku i jak wybrać ten najlepszy?

W sprzedaży znajdziemy kilka różnych typów gryzaków dla dzieci. Najpopularniejsze z nich to:

    • gryzaki wodne – są tanie i wygodne w użytkowaniu;
    • sylikonowe – podobne do gryzaków wodnych, ale brak im wodnego wypełnienia, są również od nich bardziej elastyczne;
    • drewniane – najczęściej wykonane są z surowego drewna klonowego, wydają się najbardziej naturalne i wytrzymałe. Co oczywiste, są również dość twarde;
    • zabawkowe – te są jednocześnie gryzakiem i zabawką. Dobrym przykładem takiego gryzaka może być wykonany ręcznie gryzak Sophie o kształcie wesołej żyrafy;
    • ortodontyczne – dostosowane do kształtu szczęki i etapu ząbkowania, do faz wyżynania się kolejnych zębów.

Jak wybrać odpowiedni gryzak dla dziecka?

Niemowlę w objęciach ojcaDecydując się na zakup konkretnego gryzaka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sposób jego wykonania, zwłaszcza na rodzaj materiału użytego do jego produkcji. Dobre jakościowo gryzaki, nawet jeśli wykonywano je ręcznie, czego przykładem może być wspomniany wcześniej gryzak Sophie, są produktami atestowanymi, bezpiecznymi dla zdrowia dziecka. Wybrany przez nas gryzak powinien mieć jednolitą konstrukcję i nie powinien być zbyt miękki. Dobrym wyborem będą zatem zarówno gryzaki sylikonowe, jak i gryzaki drewniane. Gryzaki wodne polecane są dzieciom, którym dokuczają mocno obrzęknięte dziąsła. Taki gryzak wystarczy włożyć na chwilę do lodówki, by schłodzić znajdującą się w nim wodę, co przyniesie wyraźną ulgę dziecku. Dla dzieci, którym ząbkowanie nie sprawia aż tak dużego dyskomfortu, można polecić dwufunkcyjny gryzak zabawkę – na przykład gryzak żyrafa Sophie lub gryzak z grzechotką. Dziecko może korzystać z podstawowej funkcji gryzaka, czyli zwyczajnie go gryźć i rzuć, może również się nim bawić.

Warto pamiętać, że gryzaki Sophie i inne rodzaje gryzaków dla dzieci to artykuły higieniczne, które dość szybko się zużywają i trzeba co pewien czas wymieniać je na nowe.