Gokarty - szaleństwo na świeżym powietrzu

W czasach, gdy dzieci od najmłodszych lat coraz więcej czasu spędzają w domach przed ekranami telewizorów, komputerów czy tabletów i coraz mniej chętnie bawią się na świeżym powietrzu, warto zastanowić się nad sposobami, które przekonają nasze pociechy, że ruch to nie tylko zdrowie, ale też mnóstwo frajdy. Kiedy więc w odstawkę pójdą już rower, hulajnoga czy rolki, jako zabawki znane i trochę opatrzone, poszukajmy w sklepach czegoś zupełnie nowego - przykładem są gokarty na pedały.

Kto z nas nie pamięta, czy jako dziecko, czy też już jako dorosły, wszędobylskim wypożyczalni gokartów obecnych nad morzem, w górskich miejscowościach, czy na Mazurach. To wakacyjna atrakcja lubiana przez wszystkie maluchy. Dlaczego by nie skorzystać z pomysłu i zapewnić naszemu dziecku prawdziwe gokartowe szaleństwo na własnym podwórzu lub w okolicznym parku? Gokarty na pedały to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną, by ich pociecha spędzała na zewnątrz jak najwięcej czasu.

Gokart uczy i rozwija

Gokart na pedały to zabawka, która może być użytkowana już przez kilkuletnie dziecko. Oczywiście należy pamiętać o tym, by wybrać model wielkością i wagą przystosowany do wieku naszego malucha. Dzięki gokartom na pedały przede wszystkim pozwalamy dziecku rozwijać swoje mięśnie, dzięki czemu są bardziej wysportowane i oczywiście zdrowsze. Jednakże taki gokart ma wiele innych zalet. Po pierwsze uczy dziecko koordynacji ruchowej i zmusza je do wzmożonej koncentracji. Dziecko musi jednocześnie pedałować, kierować i obserwować drogę wraz z całym otoczeniem. Dzięki temu uczy się planować swoją drogę, wybierając ścieżki z najmniejszą ilością przeszkód. Po drugie gokart wpływa także na wzrost orientacji przestrzennej u dziecka, które z coraz większą precyzją jest w stanie określać odległości. A po trzecie to świetna nauka zasad ruchu drogowego. Dziecko patrzy na chodnik czy trawnik z perspektywy prawdziwego kierowcy.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Tak jak i w przypadku innych zabawek jak rowerki czy hulajnogi, tak i w przypadku gokartów na pedały powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie naszego dziecka. Zaczyna się to już na etapie wyboru odpowiedniego modelu. Szukajmy gokartów jedynie wśród sprawdzonych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty i którzy w swoich gokartach stosują jedynie materiały wysokiej jakości. Po drugie, już podczas samej jazdy, pamiętajmy o kilku kwestiach. Raz - dziecko powinno zostać wyposażone w kask, tak samo jak do jazdy rowerem. Dwa - wybierajmy bezpieczne trasy, to znaczy takie, które zarówno zapewnią bezpieczną jazdę dziecku, ale także na których nasze dziecko nie będzie przeszkadzać innym użytkownikom. Trzy - zawsze bądźmy w pobliżu i obserwujmy naszą pociechę, a zwłaszcza w okresie, gdy dopiero uczy się jazdy na gokarcie na pedały.