Na zachowaniu atrakcyjnego wyglądu zależy nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. O wygląd zewnętrzny swoich pociech bardzo mocno troszczą się także ich rodzice. Nic więc dziwnego, że mamy ulegają prośbom swoich córek i decydują się na zakup kolczyków. Wybór tego rodzaju ozdób powinien być jednak starannie przemyślany. Warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd biżuterii, ale przede wszystkim na jej funkcjonalność. 

Jakie kolczyki dla dziecka?

Co warto wiedzieć o kolczykach dla najmłodszych?Kupując kolczyki dla dzieci (np. na stronie: https://www.filigree.pl/pol_m_Bizuteria-dla-dzieci_Kolczyki-dla-dzieci-173.html) warto wziąć pod uwagę rozmaite kryteria. Oczywiście bardzo istotny jest aspekt wizualny. Ważne jest nie tylko to, aby kolczyki podobały się rodzicom, którzy je kupują. Najistotniejsze jest to, aby biżuteria była atrakcyjna dla dziecka. To ono będzie przecież nosiło kolczyki. Dobrze byłoby więc pozostawić dziecku pewną swobodę przy wyborze biżuterii. Dobrze byłoby przyjrzeć się również rodzajowi biżuterii,. Najbezpieczniejsze dla dziecka, zwłaszcza małego, będą rzecz jasna kolczyki typu wkrętki. Dzieci mają bowiem tendencję do zabawy elementami dekoracyjnymi. Zabawa wiszącymi kolczykami mogłaby doprowadzić do uszkodzenia ucha. Dziecko mogłoby się również zrazić do noszenia kolczyków w przyszłości. Ponadto, kolczyki wiszące mogą stanowić zagrożenie dla dziecka podczas beztroskiej zabawy, zwłaszcza z innymi dziećmi. Tego rodzaju biżuterię znacznie łatwiej jest również zagubić. Warto więc wyperswadować dziecku zakup wiszących kolczyków lub zachęcać je do tego, aby pozostawiło ten rodzaj biżuterii na specjalne okazje. Na co dzień znacznie lepszym wyborem będą wspomniane już powyżej kolczyki wkręcane. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze biżuterii dla dziecka?

Jak już wspomniano powyżej, kolczyki dla dzieci powinny być zarówno ładne jak i funkcjonalne. Warto również zwracać uwagę na materiał, z którego są one wykonane oraz na ich cenę. Niektóre rodzaje biżuterii mogą bowiem uczulić nasze dziecko. Po zakupieniu nowych kolczyków warto więc obserwować skórę pociechy. Jeżeli pojawi się świąd lub zaczerwienienie, może okazać się, że jest to skutek reakcji uczuleniowej. Wówczas należy zdjąć kolczyki i unikać w przyszłości zakupu biżuterii zawierającej drażniący naszą pociechę element. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko alergii, sięgajmy po biżuterię, która nie zawiera niklu. Stosunkowo bezpieczne jest również srebro oraz złoto. Czasami jednak zdarza się, że biżuteria z metali szlachetnych również wywołuje alergię. Obserwacja skóry dziecka pozostaje więc koniecznością. Ważne jest także kryterium cenowe. Zbyt cenna biżuteria może zachęcać złodziei do dokonania kradzieży. Małemu dziecku lepiej zakupić więc niezbyt cenne kolczyki.