Szczotkowanie zębów przez dzieci, przynajmniej z początku może przysporzyć rodzicom niemałego kłopotu. Nauczenie malucha nawyku dbania o odpowiedni stan higieny jamy ustnej wiąże się z przyjęciem roli psychologa. Przez prawidłowe podejście do tej kwestii codzienne używanie szczoteczki do zębów nie musi być kojarzone przez dziecko z obowiązkiem. Mycie zębów może z powodzeniem stać się codzienną zabawą, która jeszcze lepiej zaciśnie relacje między dzieckiem, a rodzicem.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?:

- Na samym początku maluch będzie potrzebował pomocy rodzica, żeby w przyszłości opanować samodzielne posługiwanie się szczoteczką do zębów. Warto, więc kupić szczoteczki do zębów, które będą nie tylko wydajne, ale również kolorowe. Dostosowanie szczoteczki do dziecka, daje mu świadomość, że ta rzecz jest tylko i wyłącznie jego. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szczoteczki przykuwającej uwagę, pokrytej kolorowymi grafikami (np. z ulubionych bajek dzieci), z dobrym ogumieniem na ręce.

szczoteczki do zębów dla dzieci

- Należy szczególnie uważać, by wybrane szczoteczki do zębów posiadały miękkie włókna, obłe kształty i nie były zbyt duże. Skutecznie zmniejszy to ryzyko grymasów przez malucha, gdy nie będzie sobie radził oraz uchroni go przed podrażnieniem dziąseł. Ból przy szczotkowaniu zębów przez dzieci najczęściej związany jest z wyborem szczoteczki do zębów o zbyt twardych włóknach. Późniejsze przekonanie malucha, że „mycie zębów nie boli” jest inaczej znacznie trudniejsze.

- Wymyślić proste zabawy związane z codziennym myciem zębów. Nauka używania szczoteczki do zębów stanowi idealny punkt wyjścia dla jeszcze lepszego rozwoju więzi rodzic – dziecko. Przez prostą zabawę, której finałem jest nagroda za dobrze wyczyszczone i zdrowe zęby maluch nabiera dobrych nawyków na przyszłość. Nie chodzi tu o rozpieszczanie malucha, ani o kuszenie go drogimi nagrodami. Wielu rodziców inwestuje w proste „gadżety” jak np. małe naklejki lub odznaki, które dziecko kolekcjonuje w swoim zeszycie za „dobre” uczynki.

Te trzy proste sposoby znacznie ułatwią dziecku rozpoczęcie przygody ze szczotką i pastą do zębów. Rodzice również będą mogli spokojniej funkcjonować wiedząc, że szczoteczka do zębów nie zajmuje jedynie miejsca w łazience.