Zapewne marzeniem każdego rodzica jest usłyszeć pierwsze słowa swojego dziecka Zazwyczaj trwają gorące dyskusje- najpierw powie mama czy tata? A może coś innego.



Kiedy należy pomóc?



Niektóre maluchy mówią szybciej a inne wolniej. Brak pierwszych słów niepokoi rodziców. Są takie dzieci, które zaczynają mówić wcześnie i ich mowa jest prawidłowa i takie, które w wieku 7 lat wypowiadają się jeszcze nieprawidłowo, a ich mowa jest niewyraźna, przekręcają słowa, zniekształcają je ub nie wymawiają niektórych sylab. Mowa dziecka rozwija się prawidłowo, gdy jego sprawność ruchowa przebiega bez zakłóceń bowiem poszczególnym okresom kształtowania się mowy towarzyszy odpowiedni rozwój ruchowy.



Nauka nie musi być przykrym obowiązkiem



Niezależnie od przyczyn opóźnienia mowy i rodzaju zaburzeń każdy rodzic może pomóc swojemu maluszkowi. Nauka nowych słów czy prawidłowego wypowiadania ich nie musi być niczym przykrym- najskuteczniejszą nauką jest nauka przez zabawę. Każdy rodzić może być nauczycielem bawiąc się razem z dzieckiem. Idealne do takich zabaw są wierszyki ćwiczące języki. Dziecko uczy się mimochodem, tak przy okazji. Zupełnie nie zdając sobie sprawy opanowuje trudną sztukę mowy i spędza radosne chwile z rodzicem. Wierszyki ćwiczące języki powinny być dostosowane do możliwości i wieku dziecka. Rodzic wraz z dzieckiem powtarza kolejne sylaby i utrwala trudne głoski. Jest to jeden z najlepszych sposobów ćwiczeń mowy już u bardzo małych dzieci.